Polityka grzewcza u naszych sąsiadów – w Niemczech

Polityka grzewcza u naszych sąsiadów – w Niemczech

Niemcy od wielu już lat bardzo solidnie realizują energooszczędną i proekologiczną politykę grzewczą. Odbywa się to zarówno na płaszczyźnie małych gospodarstw jednorodzinnych, jak i dużych inwestycji, prowadzonych zarówno przez wielkie koncerny, jak i instytucje państwowe.

W ramach tzw. zwrotu energetycznego rząd rezygnuje z wykorzystywania energii atomowej i opartej na tradycyjnych surowcach, takich jak węgiel i gaz, na rzecz odnawialnych źródeł energii. Przykładem tego może być wybudowana w 2009 i wciąż rozbudowywana, druga co do wielkości w Europie, elektrownia słoneczna. Jej budowa kosztowała 160 mln. euro, a eksploatacja nie daje takich efektów jak tradycyjna elektrownia węglowa. Ważny jest jednak efekt oszczędzania paliwa tradycyjnego, ograniczenia zatrucia środowiska i niskie koszty eksploatacji, ponoszone przez mieszkańców. Elektrownia zapewnia teraz dostawy energii elektrycznej do domów 50 tys. osób, a docelowo wytwarzać będzie 53 MW. Innym, propagowanym i wspieranym przez rząd niemiecki, ekologicznym sposobem na uzyskiwanie darmowej energii są elektrownie wiatrowe. Jest ich na terenie Niemiec tak dużo, że dostarczają ponad 27 tys. MW energii, a w ciągu najbliższych 10 lat planowane jest prawie podwojenie tej liczby. Dla porównania, w Polsce energii pozyskanej w ten sposób jest tylko ok. 1 tys. MW.

Proekologiczna polityka grzewcza państwa odczuwalna jest przez każdego inwestora niemieckiego. Jej celem jest, w ciągu najbliższych 30-40 lat, ograniczyć zapotrzebowanie domów jedno- i dwurodzinnych na energię pierwotną (czyli pochodzącą ze spalania węgla, gazu lub oleju) aż o 80%. Oznacza to, że prawie wszystkie nowe domy i większość starych ogrzewana będzie nowoczesnymi sposobami, wykorzystującymi ciepło ziemi, wód gruntowych i powierzchniowych oraz energię słoneczną. Duży nacisk położony jest też na budownictwo pasywne, czyli takie, które spełnia wymagania cieplne, choć pozbawione jest w ogóle systemu grzewczego. Do realizacji tak ambitnego planu włączyć trzeba całe społeczeństwo i zainteresować je nowymi, nie zawsze na pierwszy rzut oka korzystnymi, rozwiązaniami.
Kilka lat temu, w ramach energooszczędnych modernizacji gospodarstw domowych, rząd niemiecki zapewniał darmową wymianę gazowych kotłów konwencjonalnych na kondensacyjne, zużywające (dzięki kondensacji pary wodnej) dużo mniej paliwa, a także zanieczyszczające w dużo mniejszym stopniu środowisko. Teraz oferuje wiele niskooprocentowanych pożyczek i dotacji na przeprowadzenie termomodernizacji budynków. Wiadomo bowiem, że w źle zaizolowanym domu, z nieszczelną stolarką okienną, potrzeba więcej energii na ogrzanie pomieszczeń.

Program skierowany jest do dwóch grup społecznych: mieszkańców i wykonawców. Mieszkańcy, aby zechcieć modernizować swoje domy, mają ułatwione wszystkie procedury formalne. Stawiane przed nimi wymagania, dotyczące zatwierdzenia projektu, załatwienia kredytu, itp. ograniczone są do minimum. Jest to więc odwrotna sytuacja niż w Polsce, gdzie od sporządzenia dokumentacji dotyczącej modernizacji budynku do jej rozpoczęcia, musi upłynąć co najmniej kilka miesięcy, a czasami nawet pół roku. Kiedy niemiecki inwestor, zachęcony sprzyjającymi mu działaniami administracyjnymi, podejmie już decyzję o termomodernizacji swojego domu, może liczyć na szybkie finansowe wsparcie państwa. Pieniądze na ocieplenie ścian zewnętrznych i dachu oraz wstawienie nowej stolarki otworowej dostanie przed rozpoczęciem inwestycji, a nie jak u nas, po jej zakończeniu, na podstawie wystawionych faktur. Sprzyja to więc sprawniejszemu i bezpieczniejszemu przeprowadzeniu całego przedsięwzięcia. Państwo zapewnia też inwestorowi właściwą obsługę inwestycji i to jest tematem porozumienia z wykonawcami. Dla tych, którzy chcą remontować dom, ale niekoniecznie poprawiać jego warunki cieplne, rząd ma kilka kolejnych udogodnień finansowych, których celem jest załatwienie obu spraw równocześnie. I tak wymiana starych urządzeń na nowe, a przy tym cieplejsze lub ekologiczne opłaca się, gdyż ma zdecydowanie niższą cenę od wstawienia tradycyjnego modelu.
Komentarze (0)


Biuletyn Informacyjny CDC24 prosto na Twoją skrzynkę

Dodaj Usuń
Administratorem Danych Osobowych jest...
Barlinecki pellet liderem na rynku