Kolektory: płaskie czy próżniowe?

Kolektory: płaskie czy próżniowe?

Nawet najsprawniej działające źródło ciepła, ogrzewające dom (c.o.) oraz wodę użytkową (c.w.u.), można częściowo zastąpić instalacją solarną, która wykorzystuje tanią i niewyczerpalną energię słoneczną. Które kolektory wybrać, by zyskać jak najwięcej podczas ich eksploatacji?

Przy dziennym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę dla 4 osób po 50 l, czyli 200 l o temp. ok. 45 st. C, zapotrzebowanie na energię, po uwzględnieniu 10% strat, wynosi ok. 9 kWh. W przeliczeniu rocznym jest to ponad 3 tys. kWh, czyli przy najdroższych paliwach (LPG lub olej opałowy), koszt c.w.u. wynosi ok. 1300 zł. Można je zaoszczędzić, a przy wyborze odpowiedniego zestawu kolektorów, odzyskaną sumę jeszcze zwiększyć, włączając urządzenia do instalacji c.o i tym samym, obniżając koszty ogrzewania domu.

Kolektor pracuje tylko w dzień, w czasie ok. 6 godz. emisji najkorzystniejszego światła. Jego powierzchnia czynna równa 1 m2 daje 3-3,5 kWh energii cieplnej, co oznacza, że 1 m2 urządzenia ogrzać może 50-55 l wody. Zatem, aby ogrzać 200 l wody w ciągu 1 dnia, wystarczy zestaw 2 kolektorów o powierzchni czynnej ok. 1,8-2 m2 każdy – razem 3,5-4 m2. Jednak nie każdy zestaw solarny i nie w każdych warunkach może służyć tym samym działaniom. 

Płaskie kontra próżniowe
Jedną z zasadniczych różnic pomiędzy nimi jest sposób izolowania cieplnego najważniejszego elementu urządzenia – absorbera. W kolektorach płaskim izolatorem jest wełna mineralna, natomiast w próżniowych – izolator idealny, czyli próżnia. Z tego punktu widzenia kolektory próżniowe powinny być bardziej wydajne, podgrzewać czynnik grzewczy (i wodę) do wyższej temperatury, lepiej działać w zimne dni. Jednak ich budowa typu rurka w rurce (dwuścienna rurka próżniowa), może zmniejszyć dostęp promieni, a zatem i ciepła, do znajdującego się w ich wnętrzu czynnika grzewczego. Nie dzieje się tak jedynie w najbardziej zaawansowanej technologii solarów próżniowych typu heat pipe, gdzie rurka jest jednościenna, ze specjalnego szkła antyrefleksyjnego, które przepuszcza nawet do 95% promieniowania. Ten typ jest też bardzo wytrzymały na uderzenia
i dorównuje kolektorom płaskim. Tradycyjne kolektory próżniowe łatwiej ulegają uszkodzeniu, np. gradobiciu, za to też łatwiej je naprawić. Wystarczy wymienić konkretną rurę i urządzenie znów działa, podczas gdy kolektor płaski, trwalszy i bardziej odporny na uderzenia, po zbiciu, czy pęknięciu powłoki wierzchniej, nie nadaje się do użycia i musi być cały wymieniony.

Łatwiejszy i szybszy jest też montaż kolektorów próżniowych, które zawsze są nakładane na połać dachową, mogą też być instalowane na ścianach domu lub na dachach płaskich. Kolektory płaskie wymagają dachu o optymalnym kącie nachylania 45st.-60st. Mogą jednak być zakładane w linii połaci dachowej, w trakcie montażu dachówek. Zastępują wtedy wiele z nich i tym samym zmniejszają koszt pokrycia dachowego. Dzięki temu mogą imitować okna połaciowe i razem z nimi tworzyć na dachu w miarę spójną, geometryczną kompozycję. Z kolektorów płaskich łatwiej też zgarnąć śnieg, podczas gdy z rur kolektora próżniowego zrobić to o wiele trudniej. A im więcej śniegu zalega na powierzchni solaru, tym mniej ciepła dochodzi do jego wnętrza. 

Jednak wydajność kolektorów próżniowych jest zdecydowanie większa od kolektorów płaskich
w zimie, przy mniejszym promieniowaniu i niższych temperaturach. Działają one nawet wtedy, gdy niebo jest zachmurzone, korzystając ze światła odbitego od chmur. Lepiej też grzeją wodę w mroźne, zimowe dni. Wtedy, zmagazynowana w zasobniku c.w.u. woda może być włączona w obieg instalacji c.o. i wspomagać grzanie domu. 

W ten sposób nie są w stanie działać kolektory płaskie. Dlatego są wykorzystywane jedynie do grzania wody użytkowej. Z kolei w lecie kolektory płaskie działają sprawniej od próżniowych. Dzięki temu mogą zasilać w ciepłą wodę nie tylko krany w kuchni i łazienkach, ale także baseny kąpielowe. Z drugiej strony nadmiar gorącej wody w lecie może być problemem – jeśli nie ma basenu, c.w.u zasilana kolektorami płaskimi, ląduje w kanalizacji. Wynika z tego, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który typ kolektora jest lepszy – wszystko zależy od przeznaczenia i warunków, jakie chcemy uzyskać. 

Komentarze (5)


~fwA2sDXg8gKT, 2015-01-15 14:54
If my problem was a Death Star, this article is a photon todpero. http://vbnlawgip.com [url=http://fyjzomqany.com]fyjzomqany[/url] [link=http://zdojwmhjkal.com]zdojwmhjkal[/link]
Odpowiedz

~Y62ms3jF, 2015-01-14 12:20
These (medvedie labky)are my x-mass favorites..I bake them every year here in Australia..I got those tiny forms send to me from Slovakia as I could not find ahytning like it here ..
Odpowiedz

~rXl5AqbJE7, 2015-01-14 06:03
Dziękuję za pańską wyrozumiałość. Pozostaje jandek wieczne pytanie cf3ż jest bakłażan? Co symbolizuje w tym utworze? Czy jest tylko atrybutem, insygnium, przedmiotem, czy może stanowi byt oddzielny od nigeryjskiej piękności? http://urojwldmpv.com [url=http://vkchmurxuze.com]vkchmurxuze[/url] [link=http://qvofkh.com]qvofkh[/link]
Odpowiedz

~yH5JjpeCiDo, 2015-01-13 18:54
donaWitam. ja mam juz dwojke dzciei i zdecydowalam sie na spiralke. mam ja od miesiaca,ale sama nie wiem czy to dobry wybor. Wprawdzie sex jest super bo bez stresu, ale odkad ja zalozylam non stop krwawie. Nie mam zadnych innych dolegliwosci,ale to krwawienie mnie wykonczy wiec nie wiem czy nie zrezygnuje!
Odpowiedz

~LOqg93NA, 2015-01-12 09:30
If you're reading this, you're all set, panerdr!
Odpowiedz

Biuletyn Informacyjny CDC24 prosto na Twoją skrzynkę

Dodaj Usuń
Administratorem Danych Osobowych jest...
Barlinecki pellet liderem na rynku