Ciepły dom z bali

Ciepły dom z bali

Za kilka miesięcy rozpoczynam budowę domu. Projekt oraz technologia budowy została już wybrana – będzie to dom z bali. Pozostaje nam jeszcze decyzja dotycząca sposobu ogrzewania. Tu mam pewne wątpliwości, ponieważ słyszałem, że nie każdy system grzewczy będzie odpowiedni do zastosowania w domu drewnianym. Jak jest naprawdę? Sebastian z Mrągowa

Wybierając system grzewczy, należy kierować się projektem domu, kubaturą budynku oraz jego potrzebami cieplnymi. Czy materiał, z jakiego wniesiono budynek, również ma znaczenie? 

Wybór systemu grzewczego to bardzo ważna decyzja, która w ogromnej mierze zaważy na późniejszych kosztach eksploatacyjnych budynku. Dlatego też dopasowanie instalacji ogrzewania do specyfiki domu, jego wielkości oraz projektu to bardzo trafny pomysł. Jednak materiał, z którego został wykonany budynek w zasadzie nie ma tu dużego znaczenia. Dom drewniany różni się od murowanego sposobem akumulacji ciepła. Drewno bardzo szybko przyjmuje ciepło, dlatego dom z bali błyskawicznie się nagrzewa. Jednocześnie oznacza to, że równie szybko to ciepło traci.

Tym samym warto zwrócić uwagę na sposób dystrybucji ciepła. Spośród dostępnych na rynku rozwiązań z pewnością wyróżnia się ogrzewanie płaszczyznowe, szczególnie podłogowe, które przekazuje ciepło na drodze konwekcji, co skutkuje równomiernym rozkładem temperatur w pomieszczeniu. Poza tym podłogówka długo pozostaje ciepła, oddając swoje ciepło otoczeniu. Jeśli zaś chodzi o źródło energii, ogrzewanie płaszczyznowe należy do systemów niskotemperaturowych, do współpracy z nim nadaje się więc pompa ciepła lub kocioł kondensacyjny.

Każdy system pozwoli na efektywne ogrzanie domu z bali, o ile parametry urządzenia grzewczego dostosowano do potrzeb inwestycji. Właściciele domów drewnianych często decydują się na kominek - kryją się za tym głównie kwestie estetyczne. Wkład kominkowy z zamkniętą komorą spalania charakteryzujący się wysoką sprawnością pozwoli na osiągnięcie optymalnego komfortu cieplnego. Nie zapominajmy jednak, że według prawa budowlanego kominek nie może stanowić samodzielnego źródła ciepła. Pomyślmy więc o sprawnym piecu gazowym lub olejowym, w grę wchodzą również rozwiązania bazujące na energii odnawialnej, jak kolektory słoneczne czy pompy ciepła.

Podsumowując, w przypadku domów z bali nie ma przeciwskazań do stosowania żadnego z dostępnych na rynku sposobów ogrzewania. Specjaliści od danych systemów grzewczych z pewnością pomogą w doborze parametrów urządzenia do wymagań danej inwestycji tak, aby rozwiązanie było jak najbardziej ekonomiczne. Biuletyn Informacyjny CDC24 prosto na Twoją skrzynkę

Dodaj Usuń
Administratorem Danych Osobowych jest...
Barlinecki pellet liderem na rynku