Nowy kocioł, ale stara instalacja

 Nowy kocioł, ale stara instalacja

Chcemy kupić nowy kocioł grzewczy, który zastąpi używany do tej pory – na węgiel. Nie chcemy jednak przerabiać całej instalacji, zależy nam szczerze mówiąc na jak najbardziej atrakcyjnym finansowo rozwiązaniu. Jaki piec powinniśmy wybrać? Bogumił z Będzina

Stara instalacja centralnego ogrzewania, czyli… jaka? Aby dobrać odpowiedni kocioł do zbudowanej przed laty instalacji, musimy wiedzieć, jakiego rodzaju to system. W większości przypadków mamy do czynienia z układem grawitacyjnym, otwartym, tzn. z otwartym naczyniem wzbiorczym. Musimy więc kupić taki piec, jaki będzie bezproblemowo pracował przy danych parametrach systemu. 

W tego rodzaju systemach nie sprawdzą się niestety nowoczesne kotły gazowe, są one bowiem projektowane przede wszystkim do instalacji zamkniętych. Ponadto tego rodzaju piece gazowe pracują przede wszystkim w układach o małej pojemności wodnej, m.in. z uwagi na rodzaj odbiorników, jak np. grzejniki płytowe. Możliwe, że znajdziemy na rynku urządzenie z wymiennikiem ciepła o małych oporach przepływu i większej niż standardowa pojemności cieplnej, jednak oferta w tym zakresie jest raczej ograniczona. Wybierać możemy za to wśród kotłów na paliwa stałe, większość urządzeń na olej opałowy również powinno mieć odpowiednią konstrukcję. Zanim jednak zdecydujemy się na dane rozwiązanie, powinniśmy upewnić się, że może one współpracować z instalacją otwartą. 

Każde z przedstawionych rozwiązań należy przedyskutować z projektantem sieci, który sprawdzi wszystkie parametry instalacji i urządzenia grzewczego oraz przeanalizuje zmienne, dzięki czemu system będzie działał bez zarzutu. Oczywiście, możliwości jest znacznie więcej, choć wszystkie one wymagają dokonania przeróbek instalacji centralnego ogrzewania, czasami w dużym zakresie. Jeśli zaś jesteśmy zdecydowanie na nowoczesne urządzenie, np. kocioł kondensacyjny, będziemy musieli zmodernizować instalację. Podstawą „remontu” będzie jej przerobienie na zamkniętą, np. poprzez zamienienia zbiornika wyrównawczego na przeponowy. Potrzebne będzie również płukanie instalacji lub ewentualnie zastosowanie filtroodmulnika.