Ogrzewaj niestandardowo

Ogrzewaj niestandardowo

Ogrzewanie kojarzy nam się najczęściej z bardzo tradycyjnymi instalacjami. Niejednokrotnie nie wyobrażamy sobie systemu grzewczego bez konwencjonalnych grzejników. Nie bójmy się jednak ryzykować – wybór oferowanych przez producentów rozwiązań jest znacznie większy. Pomyślmy o fundamentowej płycie grzewczej, ogrzewaniu ściennym lub nadmuchowym.

Ciepło od fundamentu

Rosnącą popularnością w polskiej branży budowlanej cieszy się fundament grzewczy, czyli swego rodzaju połączenie instalacji grzewczej oraz konstrukcji nośnej budynku. System rur z czynnikiem grzewczym zatopiony w płycie pozwala na uzyskanie bardzo dobrych parametrów cieplnych oraz ograniczenie strat ciepła od strony fundamentu, co do tej pory stanowiło jedną z największych bolączek budownictwa mieszkalnego. Co więcej, fundament grzewczy zachowuje się jak akumulator ciepła, gromadzący energię i przekazujący ją wedle potrzeb. Projektanci podkreślają, że kolejną zaletą układu jest jego uniwersalność – z fundamentową płytą grzewczą może współpracować dowolne źródło ciepła, zarówno kominek, piec olejowy, gazowy, jak i pompa ciepła; można wykorzystywać również ciepło z elektrociepłowni. 

Podmuch ciepła

Medium najchętniej wykorzystywanym do rozprowadzania ciepła po budynku jest woda. Może jednak warto zamienić ją na powietrze? Zasada działa ogrzewania nadmuchowego jest prosta: system zasysa powietrze z pomieszczeń, podgrzewa je dzięki działaniu źródła ciepła, a następnie transportuje z powrotem do wnętrza domu. Największą zaletą rozwiązania jest niska bezwładność systemu, co oznacza, że bardzo szybko wypełnia zapotrzebowanie na ciepło. 
Układ bazuje na urządzeniu z wymiennikiem ciepła, który umożliwia podgrzanie przepływającego przez nie powietrza. Na rynku dostępne są nagrzewnice gazowe oraz elektryczne, ale coraz powszechniejsze jest wykorzystywanie pompy ciepła. Miejmy jednak na uwadze, że działanie systemu z pompą przynosi najlepsze wyniki przy dodatniej temperaturze zewnętrznej, kiedy zaś spadnie poniżej zera, załącza się wbudowana nagrzewnica elektryczna, co wpływa na koszty eksploatacyjne. Do prawidłowego działania system potrzebuje także układu przewodów oraz kratek wentylacyjnych, przez które powietrze jest wtłaczane do pomieszczeń oraz zeń wysysane. W tym też instalacja podobna jest do wentylacji mechanicznej. Warto podkreślić, że układ ogrzewania nadmuchowego może współdzielić kanały z układem wentylacyjnym, a nawet klimatyzacyjnym, co znacznie zmniejsza koszt ich wdrożenia. 

Ogrzewanie przez ścianę

Do bardziej standardowych systemów należy już ogrzewanie ścienne. Układ jest podobny do popularnej podłogówki, ogrzewanie dostarcza do pomieszczenia dużą ilość ciepła na drodze promieniowania, a nie konwekcji. Temperatura ścian wynosi w tym przypadku ok. 40 st. C (nieco więcej niż przy ogrzewaniu podłogowym, ponieważ tu nie mamy bezpośredniego kontaktu z powierzchnią grzewczą). Instalacja opiera się na systemie rur umieszczonych w warstwie tynku lub zakrytych płytami gipsowo-kartonowymi. Jedynym ograniczeniem dla stosowania ogrzewania ściennego są kwestie aranżacyjne. Pamiętajmy, że ściana, w której zamontowano układ nie powinna być zakryta ciężkimi meblami czy kotarami, które przeszkadzałyby w swobodnej dystrybucji ciepła. 

Mimo dynamicznego rozwoju technologii grzewczych wciąż jesteśmy bardzo wierni tradycyjnym metodom. Nie zawsze słusznie. Nowoczesne instalacje pozwalają na osiągnięcie wyższego komfortu użytkowania przy jednoczesnym obniżeniu zużycia energii.