Nagrzewnice na pellet – czy warto?

Choć dopiero zdobywają popularność, warto zdecydować się na system nadmuchowy z nagrzewnicą na pellet. Zapewnimy dzięki temu skuteczną wentylację, a także ogrzejemy dom - skutecznie i niedrogo.

Budynek to organizm, w którym wszystkie układy powinny ze sobą sprawnie współpracować. Jeśli instalację ogrzewania można porównać do systemu żył i tętnic, wentylacyjna stanie się płucami domu. Jeśli zaś zdecydujemy się na zastosowanie systemu nadmuchowego z nagrzewnicą na pellet skutecznie zintegrujemy ze sobą dwie instalacje, wentylacyjną oraz grzewczą, i – co najważniejsze – zaoszczędzimy na ogrzewaniu bez straty na jakości przebiegu procesu. 

Jak to działa?

System nadmuchowy składa się z: nagrzewnicy na pellet (inaczej pieca nadmuchowego), czerpni wewnętrznej i zewnętrznej oraz instalacji kanałów rozprowadzonych po budynku. Świeże powietrze dostarczane jest przez czerpnię zewnętrzną zlokalizowaną najczęściej na jednej z fasad budynku (nigdy od strony ulicy). Zasysane do wnętrza budynku miesza się z powietrzem powracającym i po oczyszczeniu przez filtr włókninowy zostaje ogrzane w piecu na pellet, a następnie rozprowadzone po poszczególnych pomieszczeniach przez system kanałów wentylacyjnych zakończonych kratkami nadmuchowymi. Kratki z przepustnicami pozwalają na skuteczną kontrolę ilości wdmuchiwanego, ciepłego powietrza. Po oddaniu swojej energii „zużyte” powietrze zostaje pobrane przez czerpnię wewnętrzną. Jej zlokalizowanie w centralnej części domu pozwala na swobodną cyrkulację powietrza i mieszanie go z nadmuchiwanym. Jednocześnie system nadmuchowy może działać jako instalacja wentylacyjna, dostarczająca jedynie świeże, oczyszczone powietrze. 

Nagrzewnice na pelet

Szybkie grzanie

Warto podkreślić, że system nadmuchowy w porównaniu do konwencjonalnych instalacji grzewczych charakteryzuje bardzo krótki czas reakcji. - Hasłem-kluczem jest najniższa bezwładność systemu - podkreśla Joanna Kowalska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu firmy ORTE. - Upraszczając, oznacza to, że ponieważ nie mamy w systemie wody, działa on tylko wtedy, gdy go potrzebujemy, czyli np. 5 godzin dziennie bo tyle czasu spędzamy w domu, a nie także parę godzin po opuszczeniu domu w związku z tym, że woda długo się nagrzewa i długo oddaje ciepło, co niestety nie wpływa pozytywnie na końcowy efekt ekonomiczny.

W przypadku systemu nadmuchowego od uruchomienia ogrzewania do momentu odczuwalnego podwyższenia temperatury mija maksymalnie kilkanaście minut – ciepłe powietrze znacznie szybciej niż np. tradycyjne grzejniki zmienia komfort cieplny pomieszczenia. Proces można regulować dzięki wspomnianym już przepustnicom oraz bardziej zaawansowanym technologicznie urządzeniom, jak termoregulator, który pozwala na precyzyjne ustawienie temperatury we wnętrzu bądź zaprogramowanie godziny włączenia ogrzewania. Innym rozwiązaniem jest regulacja przez telefon komórkowy lub laptop z dostępem do Internetu. Nowoczesne nagrzewnice mogą zostać zintegrowane także z systemem zarządzania domem inteligentnym. 

Kiedy?

Zaprojektowanie czy montaż systemu nadmuchowego nie jest skomplikowane, jednak najlepiej zaplanować to na jak najwcześniejszym etapie. - Jedynie, gdy uwzględnimy system już podczas projektowania, unikniemy wysokich kosztów przyłączeniowych oraz wykonania instalacji – mówi ekspert firmy ORTE. - Warto się na to zdecydować również w przypadku, gdy poddajemy budynek gruntownemu remontowi. Kanały możemy rozprowadzić wtedy w stropach lub w podwieszanym suficie.

Oszczędności

  Znajdź dostawców
nagrzewnic na pelet
Wreszcie, nagrzewnice na pellet to recepta na zaoszczędzenie na ogrzewaniu. Ma to związek przede wszystkim z niską ceną paliwa, co pozwala na redukcję kosztów o 20-70% w stosunku do tradycyjnych układów. Ponadto jeden system nadmuchowy zastępuje układ wodny, grzewczy, klimatyzacyjny, wentylacyjny oraz rekuperację, co bezpośrednio wpływa na obniżenie kosztów inwestycyjnych. 

Mimo wysokiej efektywności instalacji z nagrzewnicą, taka forma ogrzewania stopniowo zdobywa zaufanie inwestorów prywatnych oraz popularność wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Okazuje się, że system nadmuchowy z nagrzewnicą na pellet z powodzeniem zastąpi inne źródła ciepła – mimo iż to ta sama instalacja, co klimatyzacja! Rozwiązanie jest warte rozważenia nie tylko w sytuacji, gdy w danej lokalizacji nie ma możliwości podłączenia gazu, ale także jako jego atrakcyjna pod względem finansowym i ekologicznym alternatywa. 


Komentarze (5)


~GUATV8ayr, 2015-01-15 02:53
I just bought a 13 year old TB gedlnig. He was 600 pounds under weight. My barn feeds Amish feed mostly sweet feed and corn ( i call it mash). They also feed 2 huge flakes of hay daily. I dont like it so I put him on Purina Strategy to help with his weight gain and for Nutrients. He became very hot on this feed. I need to take him down but I am afraid of him colicing and loosing weight what are your suggestions. I previously used Blue Sea
Odpowiedz

~kzbk6GIp, 2015-01-14 11:00
I rescued an orhpan foal in May 2009. He is doing fantastic. I have had him on Strategy (as well as good grass and hay)since Oct. of 2009 and have been happy with that food. However I would like to switch him over to Nutrena due to easier access to a dealer-much closer to my house than Purina dealer. I did the computer questionaire on which Nutrena feed to give him and the answer came up-Safe Choice. Here is my question do I make the change
Odpowiedz

~EJSRJZOdCmnl, 2015-01-14 03:21
Good Question. A lot will depend on a few key cnniideratsoos:1. Your horse's weight. This can be determined easily, 2. Your horses age. A diet for a weanling or yearling will be different than that of a mature or senior horse.3. Your horses work schedule. You will see feed rates of various feeds are adjusted based on activity level.4. Medical history is also important. Horses with allergies or respiratory issues may require special diets.To
Odpowiedz

~hlL0UOGm, 2015-01-13 14:49
Good Question!Some horses are more subicptesle to colic than others, so the feeding program is very important. You are doing a great job spacing out the grain ration at 5:50 a.m. and 6:00 p.m. But let's take a look at some other things you can do to help reduce the risk of colic in the future.Horses that are predisposed to colic do well with a controlled starch intake. Also look for feeds that are high in fat and digestible fiber for added calo
Odpowiedz

~BT4yJpTNd6lL, 2015-01-11 09:19
A little rationality lifts the quality of the debate here. Thanks for cotiribuntng!
Odpowiedz