Jak składować węgiel zimą?

Jak składować węgiel zimą?

O ile kiedyś problem składowania węgla w zasadzie nie istniał, pomimo dużo większej popularności ogrzewania domów tego rodzaju paliwem, o tyle dzisiaj może stanowić dla właściciela nowego domu jednorodzinnego nie lada zagwozdkę.

Wszystko bierze się stąd, że budowane obecnie domy są w większości, z powodów oszczędnościowych, nie podpiwniczone. Kiedyś kotłownia i skład opału lokalizowane były właśnie w piwnicy, dzisiaj umieszczone są na poziomie parteru, obok pomieszczeń mieszkalnych. Kiedy paliwem jest brudny i ciężki węgiel, nie jest to rozwiązanie komfortowe. 

Z dala od kotła

Przyszli właściciele domów, często zadają sobie pytanie, ile właściwie potrzebują miejsca, by złożyć zapas węgla na całą zimę. Dla domu o powierzchni ok. 140 m2, roczne zużycie węgla wynosi ok. 5 ton. Zużycie węgla w ciągu jednego miesiąca to średnio 0,7 t, a miesięcy grzewczych jest z reguły siedem (od początków października do końca kwietnia). Największy, jeszcze w miarę wygodny, boks na paliwo mieszczący się w pomieszczeniu kotłowni, ma pojemność ok. 3 ton. Zajmuje ok. 4,5 m2 (5,8-6 m3) i ma przykładowe wymiary l – 300 cm, s – 150 cm, h – 130 cm. Prawie dwa razy większy przekształca pomieszczenie w skład węgla. Warto pamiętać, że w kotłowni bezpieczna odległość węgla od kotła to ok. 1 m. Składowany surowiec nie może też zakrywać odpływu wody, umieszczonego w posadzce. Można, oczywiście, spiętrzyć w boksie węgiel na prawie całą wysokość pomieszczenia, ale wtedy konieczne jest mocne zabezpieczenie przed osunięciem się hałdy.

Można to zrobić za pomocą ścianki/ścianek z ewentualnymi drzwiczkami podajnymi. Jednak nabieranie paliwa w takich warunkach jest z pewnością utrudnione. Zatem lepszym rozwiązaniem jest, zamiast projektować gigantyczną kotłownię, zaplanować w domu dodatkowy magazyn, przeznaczony specjalnie na przechowywanie opału. Powinien mieścić się w sąsiedztwie kotłowni, w brudnej strefie domu, przy jego ścianie zewnętrznej, w której byłyby drzwi, umożliwiające łatwą dostawę węgla.

Jeżeli budowa tak dużej części gospodarczej w poziomie parteru nie jest możliwa, pozostaje dokupowanie węgla w trakcie sezonu grzewczego lub jego składowanie poza kotłownią. Kupno paliwa w sezonie grzewczym nie jest opłacalne, ponieważ ceny są wtedy nawet dwukrotnie wyższe. Zdecydowanie lepiej wygospodarować część działki na magazyn-szopę, w której mógłby być złożony zapas węgla. Dobrze jest, jeśli szopa jest blisko wejścia do kotłowni, na niewidocznym od frontu zapleczu domu. W odróżnieniu od drewutni, raczej nie zdobi posesji. Szopa powinna dawać zabezpieczenie przed opadami i wilgocią, mieć szczelne zadaszenie i podłogę z wylewki betonowej. Równocześnie musi być dość przewiewna.

Na wolnym powietrzu

 Znajdź dostwców
węgla
W ostateczności można zapas węgla złożyć na wolnym powietrzu, jednak pod warunkiem, że nie ulegnie on zawilgoceniu i zanieczyszczeniu kurzem, liśćmi z drzew czy śmieciami. Potrzebne jest więc odpowiednio przygotowane, zadaszone miejsce, z suchym podłożem z ubitej ziemi, bez chwastów i niebezpieczeństwa podciągania wilgoci z gruntu. Węgiel, pomimo daszku, należy przykryć folią lub plandeką, osłaniająca przed zacinającym deszczem i śniegiem. Jeśli nie można zapewnić zadaszenia nad składowiskiem, należy bezwarunkowo zabezpieczyć je plandeką. W suche, słoneczne dni można ją zdjęć i pozwolić paliwu wysychać .

Jednak najbezpieczniej jest zaraz po kupnie podzielić węgiel na mniejsze porcje i zapakować do worków. Będą one stanowiły dodatkowe zabezpieczenie przed wilgocią i ułatwienie w transportowaniu paliwa do kotłowni. W ten sposób można też zapewnić większą czystość zarówno w miejscu składowania, jak i w drodze do domu. Przygotowując kolejny zapas węgla na zimę należy pamiętać, ze już wkrótce trzeba będzie pożegnać się z tym, wciąż najbardziej popularnym w naszym kraju, paliwem. 

Jak już powszechnie wiadomo, w Polsce po 2020 roku ma nie być gospodarstw domowych opalanych węglem. Do tego czasu jednak warto należycie zabezpieczyć gromadzony na zimę opał.
Komentarze (5)


~e3cg5DNod, 2015-01-15 14:49
Espero alguien me pueda ayaudrEn el video de CALL IT OFF de T&S, en el minuto 1:11 Sara esta usando unos tenis blancos muy muy muuuy padres, y me gustareda saber si alguien sabe que marca son, o en que sitio los puedo pedir. por favor ayudenme!! http://hsnybiay.com [url=http://ppvqcdiorwr.com]ppvqcdiorwr[/url] [link=http://zubjjgnvs.com]zubjjgnvs[/link]
Odpowiedz

~cTEvTZwuaVWL, 2015-01-14 12:18
Hola! me acabo de encontrar con este post y no se desde hace cuatno esta compartido, soy el que hizo las fotos para DESPERADOS gracias por colgarlas pense9 que oficialmente se colgarian en la pagina de FB de la marca. Me gustaria pedirte que en los cre9ditos pusieras JotaCe Unaimagen , que es como me llaman, me hago llamar y aparezco en mi perfil de FB, porque eso de J.C. es muy amplio y no darian conmigo. Muchas gracias por mostrar mi trabajo
Odpowiedz

~fpgKYqllC, 2015-01-14 05:59
a1Me encantan! Muy orieanilgs, y muy lindo el color. Estrenalas por todas nosotras, jaja. (Llegue9 por el post de Juli Santini, muy buena la pe1gina. Tengo que seguir recorrie9ndola). http://nhmbwkjtud.com [url=http://ftfdldai.com]ftfdldai[/url] [link=http://buzedf.com]buzedf[/link]
Odpowiedz

~fQ3xJawAaH, 2015-01-13 18:50
Cuando veas los zapatitos que hace Caro, te moreds!Y las zapas las vneden en los locales de deporte (aunque a veces no tienen todos los modelos) ased que en el local de Reebok seguro que las tienen!Cf3mo va quedando la casa??? Besos a todos!
Odpowiedz

~Tc4lhlMyyZ3, 2015-01-12 03:08
It's imapietrve that more people make this exact point.
Odpowiedz