Wpływ ocieplenia domu na koszty ogrzewania

Wpływ ocieplenia domu na koszty ogrzewania

Ciepły i tani w eksploatacji dom to nie tylko zasługa sprawnego i wydajnego źródła ciepła. Na komfort życia domowników – szczególnie zimą – „pracuje” cały budynek. Aby lepiej ogrzać powietrze we wszystkich pomieszczeniach i równocześnie mniej za to płacić, należy ograniczyć ucieczkę ciepła z wnętrz przez podłogę, ściany i dach. Podstawowym zabiegiem jest więc ocieplenie domu lub jego docieplenie, czyli likwidacja wszystkich nieszczelności i zimnych miejsc - tzw. mostków cieplnych.

Które elementy budynku podlegają ociepleniu? Najniżej położona podłoga na gruncie, część ścian fundamentowych i całe ściany zewnętrzne (jeśli dom jest podpiwniczony –  ściany i podłoga piwnicy), stropy pomiędzy kondygnacjami ogrzewanymi i nieogrzewanymi oraz dach. W ścianach zewnętrznych i dachu bardzo ważna jest stolarka okienna i drzwiowa, której szczelność i parametry cieplne w znacznym stopniu decydują o komforcie panującym w pomieszczeniu. Należy też pamiętać o zachowaniu właściwej kolejności prac – przed termomodernizacją domu konieczna jest naprawa zniszczeń, jakim uległy elementy konstrukcyjne podlegające ociepleniu (np. wymiana zbutwiałych krokiew na dachu).

Ocieplenie domu zacząć trzeba od ustalenia stanu izolacji i znalezienia „przecieków” ciepła na zewnątrz. Do tego stosuje się metodę termowizyjną, opartą na rejestracji rozkładu temperatur na powierzchni elewacji. Kamera termowizyjna wykonuje zdjęcia – termogramy, na których każdej temperaturze przypisany jest inny kolor. Najcieplejsze, dobrze zaizolowane miejsca oznaczone są na czerwono, najzimniejsze, pozbawione izolacji – na niebiesko. Badanie najlepiej wykonać dwa razy: przed ociepleniem budynku, co pozwoli ustalić zakres prac i koszt inwestycji, oraz po zakończeniu prac – dla sprawdzenia jakości i skuteczności termoizolacji. Korzyści wynikające z jej przeprowadzenia określane są w audycie energetycznym.  Dzięki dobremu ociepleniu przegród zewnętrznych możemy zmniejszyć nawet do 50% koszty ogrzewania domu.

Dobór materiału izolacyjnego i jego grubość na wszystkich ocieplanych przegrodach ustala projektant. Bierze on pod uwagę materiały, z których zbudowane są  ściany oraz warstwy dachu i podłogi. Kieruje się przy tym wytycznymi, podanymi w Prawie Budowlanym, czyli nieprzekraczalnymi wartościami współczynnika przenikania ciepła U, określonymi dla poszczególnych elementów, m.in. dla: ścian zewnętrznych – 0,3 W/m2K, dachu – 0,25 W/m2K. Najlepiej, jeśli wybrany materiał izolacyjny np. na ściany czy dach, wyprodukowany jest przez jednego producenta. Daje to gwarancje takiej samej szczelności na całej powierzchni przegrody.

Najbardziej popularnymi materiałami izolacyjnymi są wełna mineralna i styropian. Wełna jest niepalna, sprężysta i paroprzepuszczalna, dzięki czemu najczęściej używana jest do między- i podkrokwiowego ocieplenia dachów, oraz – rzadziej od styropianu – ścian zewnętrznych. Styropian – polistyren ekspandowany EPS –  jest tańszy, lżejszy, łatwiejszy w montażu na ścianach, ale nie przepuszcza pary wodnej (z wyjątkiem styropianu perforowanego). Lepszy jest sztywny i nie chłonący wody polistyren ekstrudowany XPS, którego twarde płyty używane są m.in. do nakrokwiowego ocieplenia dachu, tuż pod pokryciem. Jeszcze lepszy jest poliuretan PIR, czyli pianka chemoutwardzalna, o bardzo dużej gęstości i sztywności. Płyty z niej zrobione nie tylko stanowią doskonałą termoizolację, ale i wzmocnienie konstrukcji. Jednym z najnowocześniejszych produktów, przeznaczonych do ocieplania, jest folia termoizolacyjna. Lekka i bardzo cienka może zastąpić dwa razy grubszą warstwę wełny mineralnej.
Słowa kluczowe: ocieplenie, ogrzewanie
Komentarze (5)


~vZ0B7KR89mX, 2015-01-15 13:30
pisze:Jeśli to jest zachowanie noamrlne,. to znaczy, że system w USA jest niekonstytucyjny. Zakłada bowiem uprzywilejowanie peewnych podmiotf3w, kosztem innych ludzi. Swoją drogą eatatyzm nigdzie nie jest przestępstwem. Leseferyzm za to nim jest.pozdrawiam http://yvoqtfz.com [url=http://tuiucmhzmp.com]tuiucmhzmp[/url] [link=http://rldixfgrsh.com]rldixfgrsh[/link]
Odpowiedz

~dAAVhD8rI5lf, 2015-01-14 11:13
Bardzo ważny, i w zasadzie prezzilcmany temat. Mf3wi się o kryzysie jakby to było przejściowe "przeziębienie" gospodarek UE i USA, a nie efekt ich głębokich, strukturalnych mankamentf3w. Tymczasem zmiany będą (i gdzieniegdzie już są) wstrząsem. Strategia Lizbońska odeszła ad acta, Grecja, Hiszpania i Portugalia to bankruci, to kraje o szczątkowej innowacyjności, pogrążone w gospodarczym marazmie, biurokratycznym skostnieniu i po
Odpowiedz

~PppFCzrt, 2015-01-14 03:54
Może z logicznego pnuktu widzenia taka wizja wydaje się prawdopodobna, zatem sprawy na pewno pf3jdą w innym kierunku...Profesor nie wział pod uwagę meandrf3w myślenia światowej finansiery. Oni mogą wbrew logice i zdrowemu rozsądkowi, jeśli zechcą... http://egyhvzvab.com [url=http://xsdrumi.com]xsdrumi[/url] [link=http://xdntfpzzss.com]xdntfpzzss[/link]
Odpowiedz

~5wVlk157FTBT, 2015-01-13 15:18
Nice fucking work. I love the depth of field with the setohuilte in the foreground. And as a side note I appreciate and share your philosophy of signatures on comic art. Nothing takes me out of continuity in a story like a big old signature.
Odpowiedz

~2jCBhhgHXNN, 2015-01-11 12:49
Why do I bother caillng up people when I can just read this!
Odpowiedz

Biuletyn Informacyjny CDC24 prosto na Twoją skrzynkę

Dodaj Usuń
Administratorem Danych Osobowych jest...
Barlinecki pellet liderem na rynku