Tanie ogrzewanie - 10 prostych wskazówek jak zmniejszyć rachunki za domowe ciepło
Oszczędności w systemie grzewczym są wtedy, gdy dostarczając do kotła jak najmniej paliwa uzyskujemy wysoki komfort cieplny w pomieszczeniach. Idealną sytuacją jest zupełne zaprzestanie grzania, przy wciąż dobrych warunkach panujących we wnętrzach.
Tak dzieje się (przynajmniej w założeniach) w domach pasywnych, których w Polsce, na razie, wybudowano bardzo mało. W domach tradycyjnych, które muszą być ogrzewane systemem centralnym, warunkiem niskich rachunków za paliwo jest „złapanie” możliwie jak największej ilości ciepła, zatrzymanie w nagrzanych pomieszczeniach i niedopuszczenie do jego „ucieczki” przez przegrody zewnętrzne. Warto wiedzieć, że przez okna i drzwi zewnętrzne może przeniknąć na zewnątrz nawet do 45% całego ciepłego powietrza, przez ściany 35%, przez dach 30%, a przez piwnice i fundamenty 15 %.
Najlepsza sytuacja jest wtedy, kiedy domu jeszcze nie ma, a my dopiero myślimy o jego przyszłej formie i podziale funkcjonalnym.
Warto wtedy uświadomić sobie kilka ważnych zasad, dzięki którym tanie ogrzewanie może stać się faktem.
Najlepsza sytuacja jest wtedy, kiedy domu jeszcze nie ma, a my dopiero myślimy o jego przyszłej formie i podziale funkcjonalnym.
Warto wtedy uświadomić sobie kilka ważnych zasad, dzięki którym tanie ogrzewanie może stać się faktem.
- Zwarta, prosta bryła, zbliżona do sześcianu. Taki kształt domu zapewnia mu minimalne straty ciepła. Nie ma nadmiernie rozwiniętych powierzchni ścian zewnętrznych, ani dachu. Im większa czapa rozbudowanego, stromego dachu z lukarnami, tym wyższe rachunki za paliwo.
- Jak najmniej przeszkleń od północy, jak najwięcej od południa. Tak zaplanowany układ okien i drzwi tarasowych pozwoli zakumulować ciepło podczas słonecznych dni (nawet przy niskich temperaturach w zimie) i nie dopuści do jego „ucieczki” przez zawsze zimne okna północne.
- Usytuowanie kotłowni ze źródłem ciepła w centrum domu. Daje to krótką drogę od kotła do grzejników i kranów, nie będzie więc dużych strat ciepła w transporcie wody grzewczej.
- Prawidłowo zaizolowane termicznie ściany, dach, podłoga na gruncie. Warstwa ocieplenia – najczęściej styropianu lub wełny mineralnej – powinna wynosić dla ściany 8-15 cm, a dla dachu ok. 20 cm. Współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych U<=0,3 W/m2K, dla dachu U<= 0,25 W/m2k, dla podłóg na gruncie i nad nieogrzewanymi piwnicami U<=0,45 W/m2K.
- Energooszczędne okna i drzwi tarasowe, czyli takie, których współczynnik przenikania ciepła (dla całego elementu) miesci się w granicach 0,8-1,3 W/m2K. Często są to okna i drzwi potrójnie szklone, z przestrzeniami międzyszybowymi wypełnionymi gazem szlachetnym, np. argonem i ze wzmocnionymi, wielokomorowymi ramami.
- System wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepłego powietrza. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna wymaga rozszczelnienia otworów okiennych (co powoduje ciągłą utratę ciepła i napływanie zimnego powietrza) oraz ucieczkę lżejszego, ciepłego powietrza przez komin.
- Właściwa regulacja centralnego ogrzewania – wykorzystanie automatyki centralnej (na kotle), lokalnej (na grzejnikach) i pogodowej. Warto pamiętać, że obniżenie temperatury w pomieszczeniach o 1 st. C daje oszczędność paliwa o ok. 7%. Bardziej ekonomiczne jest utrzymywanie we wnętrzach stałej, niewysokiej temperatury, niż naprzemienne ich nagrzewanie i wychładzanie.
- Montaż rolet zewnętrznych na przeszkleniach. Spuszczanie ich w mroźne zimowe noce może dać znaczne oszczędności paliwa. Są tez użyteczne w lecie, kiedy chroniąc przed słońcem i upałem, powodują obniżenie temperatury w pomieszczeniach nawet o 10st. C.
- Wspomaganie c.o. systemami wykorzystującymi energię odnawialną – montaż kolektorów słonecznych, pompy ciepła typu powietrze woda lub powietrze- powietrze, a także kominka z płaszczem wodnym lub dystrybucją gorącego powietrza.
- Właściwa aranżacja wnętrz – m.in. instalacja grzejników pod oknami i w sąsiedztwie dużych przeszkleń (np. grzejniki kanałowe), odpowiednia posadzka na ogrzewaniu podłogowym (płytki ceramiczne, kamień ew. panele - nie drewno i wykładzina dywanowa).
Dodaj komentarz
~bEYHEPN96cK, 2015-01-15 02:38
It's spooky how clever some ppl are. Thkasn! http://rkbxxq.com [url=http://podzyshallu.com]podzyshallu[/url] [link=http://yzekovq.com]yzekovq[/link]
Odpowiedz
~SmZIecznyFn, 2015-01-15 02:35
There is a critical shortage of infvamrtioe articles like this. http://boonnwvpqa.com [url=http://liwozsrg.com]liwozsrg[/url] [link=http://dxejjqz.com]dxejjqz[/link]
Odpowiedz
~VmXkS4a07I, 2015-01-14 10:54
renatawitam. mialam srlapie 6 miesiecy. mialam takie potworne dolegliwosci ze nie mialam sily chodzic a moj lekarz powiedzial ze tak musi byc. po zmianie lekarza okazalo sie ze mam zapalenie pochwy. wyjelam to guwno i juz nigdy nie zaloze.
Odpowiedz
~U0Oh3pWfIdup, 2015-01-14 10:53
Zamieszczone przez hi!This was a really faluobus blog!I come from milan, I was fortunate to discover your subject in wordpressAlso I learn much in your topic really thank your very much i will come every day
Odpowiedz
~eIEYhNE8A4Ln, 2015-01-14 03:10
Call me wind because I am ablloutesy blown away. http://fvdhsfkxnl.com [url=http://kitmkmu.com]kitmkmu[/url] [link=http://whwcexngw.com]whwcexngw[/link]
Odpowiedz
~FvqWbQe0, 2015-01-14 03:09
It's a joy to find sonoeme who can think like that http://irwnfyoysq.com [url=http://vxyxpta.com]vxyxpta[/url] [link=http://ybudxhly.com]ybudxhly[/link]
Odpowiedz
~YATBHC4hYP, 2015-01-13 14:21
What I find so inrenestitg is you could never find this anywhere else.
Odpowiedz
~do3JWl57e, 2015-01-13 14:19
Wow, that's a really clever way of thiinnkg about it!
Odpowiedz
~kkA7DxcGMTM, 2015-01-11 07:25
It's always a relief when someone with obvious exesrtipe answers. Thanks!
Odpowiedz
~mUHD8GiX, 2015-01-11 06:33
I appeicrate you taking to time to contribute That's very helpful.
Odpowiedz
~paulina, 2014-01-27 06:58
Treść komentarza została usunięta z powodu naruszenia regulaminu.