Pellet vs. ekogroszek. Co lepsze i tańsze?

Pellet vs. ekogroszek. Co lepsze i tańsze?

Wśród paliw stałych od lat najpopularniejszymi są pellet oraz ekogroszek. Jedno z nich jest bardziej kaloryczne, jednak sprawia, że utrzymanie czystości w kotłowni to trudne zadanie. Drugie natomiast cenimy za neutralność dla środowiska, zastanawiają nas jednak wyższe koszty. Wybór pomiędzy nimi nie jest wcale łatwy.

Decyzja o rodzaju systemu ogrzewania wiąże się przede wszystkim z wyborem odpowiedniego paliwa. Odpowiedniego, czyli: łatwo dostępnego, dobrego jakościowo oraz takiego, którego zakup nie nadwyręży domowego budżetu. Nie należy także zapominać o kwestii wpływu na środowisko. Które z nich warto wybrać? 

Zanim pokusimy się o porównanie obu rodzajów paliwa, wyjaśnimy, czym charakteryzują się ekogroszek oraz pellet. Ten pierwszy produkuje się z węgla kamiennego, na rynku dostępne są granulaty o rozmiarze od 5 do 25 mm. Wartościowe paliwo musi wyróżniać się dużą kalorycznością oraz niską zawartością siarki (najlepiej poniżej 1,2 %). Pellet natomiast produkuje się z biomasy, jest to więc odnawialne źródło energii. Do tego celu wykorzystuje się głównie trociny drewniane, łuski słonecznika i słomy, które prasuje się w małe, 6- lub 8-milimetrowe granulki. Do ogrzewania domów jednorodzinnych służy przede wszystkim pellet z trocin, zgodny z normą DIN 51731.

Ekologia

W tej kategorii bezdyskusyjnie wygrywa pellet. Jest paliwem wyprodukowanym z odnawialnej biomasy, czyli w stu procentach naturalnym. Badania wykazują, że produktem ubocznym spalania pelletu jest taka ilość dwutlenku węgla, jaką pochłania drzewo w okresie swojego wzrostu. Emisja CO2 podczas spalania ekogroszku jest znacznie wyższa. Istnieją jednak odmiany paliwa, które w mniejszym stopniu wpływają na środowisko, a nawet takie, które posiadają świadectwa na testy w ramach "znaku bezpieczeństwa ekologiczego".

Popiół

Ekologiczność pelletu objawia się w jeszcze jednym aspekcie: popiół możemy użyć jako naturalnego nawozu. Pamiętajmy jednak, że wcale nie będzie go tak dużo - ze spalenia 1 tony pelletu powstaje kilka kilogramów popiołu. Zawartość popiołu w pellecie oscyluje ok. 0,3 %, 
zaś w przypadku ekogroszku często trudno znaleźć paliwo, w którym wynosi ono mniej niż 3 %. 

Czystość

Istotną kwestią jest również czystość. W kotłowni na pewno zauważymy pył węglowy, który może osadzać się na ścianach i podłogach pomieszczenia w trakcie wrzucania ekogroszku do podajnika. Niestety, utrzymanie czystości w kotłowni opalanej pochodnymi węgla jest niezwykle trudne. Ponadto duża ilość popiołu wytwarzanego podczas palenia ekogroszku wpływa na wysoką częstotliwość czyszczenia pieca. W przypadku stosowania pelletu do kotłowni schodzimy jedynie po to, aby uzupełnić zasobnik, wybrać popiół, natomiast czyszczenia dokonujemy co parę tygodni. Podczas załadunku pelletu z worków uwalnia się nieco kurzu drzewnego, który również może zanieczyścić pomieszczenie, jednak w nieporównywalnie mniejszym stopniu.

Przechowywanie

Producenci ekogroszku nie muszą spełniać żadnych norm odnośnie przechowywania. Ekogroszek po wydobyciu niejednokrotnie czeka na zapakowanie pod gołym niebem, co znacząco może obniżyć kaloryczność paliwa. Następnie jest pakowane w jutowe lub plastikowe worki (często o różnych gabarytach; czasami zaś przewozi się je "luzem") i transportowane. Pellet z kolei producenci mają obowiązek pakować w szczelne plastikowe worki z logo firmy. Przez cały proces, od produkcji do dystrybucji, pellet zabezpieczany jest przed działaniem wilgoci. 
Nie bez znaczenia jest również to, czy użytkownik przechowuje paliwo w odpowiednich warunkach. Pellet należy składować w oryginalnych, szczelnych workach, najlepiej w zamkniętych, zadaszonych i suchych pomieszczeniach typu garaż, komórka czy kotłownia (z zachowaniem bezpiecznej odległości od kotła, czyli min. 20 cm), nigdy na zewnątrz czy w otwartych wiatach. Na żywotność paliwa teoretycznie nie ma wpływu wilgotność pomieszczenia, jednak może dojść do pęknięcia worka - co z kolei spowoduje skroplenie pary wodnej oraz wchłanianie wilgoci. W podobnych warunkach powinniśmy składować również ekogroszek. Najlepiej, jeśli możliwe jest przechowywanie w szczelnych workach (paliwo składowane "luzem" wietrzeje).

Koszty

Przez wiele lat ekogroszek wygrywał przede wszystkim w jednej, niezwykle istotnej konkurencji. Niższa cena sprawiała, że rezygnowaliśmy z wygody obsługi kotłowni w imię oszczędności 
w sezonie grzewczym. Po podwyżkach cen węgla różnica zmalała - obecnie cena ekogroszku jest nieznacznie niższa niż pelletu, a w przypadku niektórych producentów nawet porównywalna, wynosi od ok. 650-750 zł brutto za tonę, tonę pelletu kupimy zaś za 700-800 zł brutto. Jednak po przeanalizowaniu kaloryczności obu paliw (ekogroszek - 24-26 MJ/kg, pellet - 18-20 MJ/kg) dojdziemy do wniosku, że ogrzewanie ekogroszkiem opłaca się bardziej (w sezonie grzewczym zaoszczędzimy kilkaset złotych). 

Zbawienny mix

Wybór powinniśmy uzależnić również od dostępności paliwa. Dobrym pomysłem jest zakup pieca, w którym możemy palić zarówno ekogroszkiem, jak i pelletem. Ochroni to nas przed skutkami braku dostępu do jednego z nich lub pozwoli na dostosowanie sposobu ogrzewania do aktualnych cen paliw. 

Słowa kluczowe: ekogroszek, pelet
Komentarze (6)


~UctDWGU7tEKR, 2015-01-15 02:44
to not give less than 3# per day (at his present age and wihget) and I divide it into 2 times feeding. Safe Choice does not give a minimum so I need to know how much to feed him. Looks like it might figure out to be 4 1/2 lbs a day according to bag info. He eats in pasture from 6:30 am til 5 pm. He also has hay available in his stable which he sometimes eats and sometimes plays with. In other words I really have no idea how much forage he
Odpowiedz

~V542EmGW, 2015-01-14 10:56
Thanks Gayle, Spacing feedings out thruhguoot the day and into the late evening (6-8pm) is VERY important. What goes inside our horses bodies and how often is something we should all watch very closely. Water is so important. I could not imagin closing our barn down at 4pm and not checking water till 8am the next morning. Our water buckets are checked every couple hours thruhguoot the day and last filling is anywhere between 8-10pm daily an
Odpowiedz

~hKGSLaBd8eD, 2015-01-14 03:14
Hi Karen! My first question for you is what is the body coonitidn score of your horse. If he was truly 600 pounds underweight you have to take special considerations in his diet. I would suggest using the for a second evaluation. You will be using body girth as well as length measurements to calculate body weight. This will also be helpful in determining dewormer and medication dosage if needed.If you go you will find detailed information
Odpowiedz

~heP8yWpR, 2015-01-13 14:43
Hello Gayle, My daughter bohugt a wonderful quarter horse last summer. We were told that she has colic before. I have never had a horse that experienced colic. This spring she has colic twice. The first time, we walked her until she started to pass gas and started acting better. Our vet was contacted and sold us Banamine which brought her out of it. The second time was this past Monday. She became very ill but when she was given the Banam
Odpowiedz

~nLgFoLUXBKeJ, 2015-01-11 09:37
At last, sonmoee who comes to the heart of it all
Odpowiedz

~ktoś, 2014-10-08 15:46
dodatkowo pellet ze Stelmetu posiada certyfikat, dzięki któremu możemy być pewni jakości produktu.
Odpowiedz

Biuletyn Informacyjny CDC24 prosto na Twoją skrzynkę

Dodaj Usuń
Administratorem Danych Osobowych jest...
Barlinecki pellet liderem na rynku