LOGOWANIE

Co warto wiedzieć kupując kocioł na olej opałowy

Nowoczesne kotły na olej opałowy zapewniają wysoki komfort użytkowania. Są bezobsługowe i zautomatyzowane, dzięki czemu po uzupełnieniu zapasu paliwa można właściwie zapomnieć o obowiązkach związanych z ogrzewaniem. Najbardziej popularne są tradycyjne stojące kotły jednofunkcyjne.

Decydując się na instalację kotła olejowego, na początku należy określić wymaganą moc urządzenia. Zależy ona od zapotrzebowania na ciepło, które  jest wypadkową wielkości ogrzewanej powierzchni i parametrów cieplnych budynku. Dla nowego, dobrze ocieplonego domu o powierzchni około 150 m2 do ogrzewania wystarczający powinien być kocioł o mocy 12-15 kW.  Moc musi być większa, jeśli za jego pomocą  podgrzewana będzie też woda użytkowa.

Wybór kotła olejowego jest prostszy niż w przypadku urządzenia dedykowanego do ogrzewania gazem, bo różnorodność dostępnych na rynku modeli nie jest duża. Podstawowym kryterium podziału kotłów olejowych jest funkcja, jaką mają do spełnienia. Urządzenia jednofunkcyjne, które dominują na rynku, pracują tylko na potrzeby centralnego ogrzewania. Można do nich jednak dołączyć dodatkowo zasobnik ciepłej wody użytkowej. W modelach dwufunkcyjnych woda podgrzewana jest bezpośrednio, dzięki czemu takie urządzenie jest tańsze niż zestaw kocioł i zasobnik wody. Minusem jest ograniczona ilość dostępnej ciepłej wody, która ogrzewana jest podgrzewaczu przepływowym. 

  Znajdź dostawców kotłów
na olej opałowy
> Jednym z dylematów, przed jakim stajemy kupując kocioł, jest wybór pomiędzy urządzeniem tradycyjnym i kondensacyjnym. Modele wykorzystujące zjawisko kondensacji osiągają wysoką sprawność grzewczą, która pozwala na oszczędniejsze zużycie paliwa. Trzeba jednak pamiętać, że wydajność kondensacyjnych kotłów olejowych jest mniejsza niż ich gazowych odpowiedników, a ich koszt jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku tradycyjnych urządzeń. 

Wybór kotła olejowego jest ograniczony niemalże wyłącznie do modeli stojących. Tylko pojedynczy producenci oferują modele wiszące. W związku z tym na urządzenie trzeba przeznaczyć sporo miejsca. 

Planując montaż instalacji na olej opałowy trzeba pamiętać, że piec jest tylko jednym z elementów systemu. Poza nim konieczny jest także zbiornik na paliwo, na który również trzeba zaplanować odpowiednią przestrzeń. Wielkość zbiornika powinna być dobrana tak, aby po zatankowaniu paliwa wystarczyło na cały sezon grzewczy. Mniejsze zbiorniki można łączyć w baterie, ale powinny one mieć ten sam rodzaj i pojemność. 

Olej można magazynować w domu lub poza nim. W przypadku tego drugiego rozwiązania magazyn paliwa może być naziemny lub zamontowany pod ziemią. Wybierając lokalizację poza domem warto pamiętać o ogrzewaniu oleju w zbiornikach i przewodach – uchroni to przed zatkaniem przewodów, którego przyczyną może być wydzielająca się z lekkiego oleju opałowego w zbyt niskiej temperaturze parafina. Montując zbiornik w domu trzeba przeznaczyć na ten cel specjalne pomieszczenie w piwnicy lub na najniższej kondygnacji nadziemnej budynku. Zbiorniki na olej mogą być jedno- lub dwupłaszczowe. Te pierwsze trzeba umieścić w specjalnej wannie wychwytującej, która jest zabezpieczeniem na wypadek wycieku oleju.